ankara en iyi psikolog
psikolog ankara
ankara psikolog

Ankara Psikolog

En İyi Psikolog Ankara

Ankara psikolog araştırması yapan kişiler, kendilerini aktif bir şekilde dinleyerek anlamaya çalışacak, farkındalık oluşması konusunda yardımcı olacak, problemleri altındaki sebepleri profesyonel yöntemlerle ortaya çıkaracak ve çözüm sürecinde danışmanlık yapacak kişiyi aramaktadır.

Günümüzde karşılaştığımız sorunlarla kendi başımıza mücadele edemediğimizde veya farklı bir perspektifte ihtiyaç duyduğumuzda alanında uzman bir kişiden destek almayı düşünürüz. Mental problemleri nedeniyle alanında uzman psikolog desteği almak isteyen bireyler arama motorlarında ankara psikolog ankara en iyi psikolog ankara psikoterapist gibi aramalar yapmaya yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Psikolog Ankara haricinde Ankara aile danışmanı, ankara aile terapisti, ankara terapist ve ankara evlilik terapisti gibi daha çeşitli aramalar da yapıyoruz. Bazı zamanlar da şehrimizdeki ruh sağlığı alanında uzman kişileri ararken ankarada en iyi psikolog kim ya da en iyi psikolog Ankara gibi lokal araştırmalar yapıyoruz.

Ankara’da psikolog araştırma noktasında hele ki Ankara’daki en iyi psikoloğu araştırıyorsak araştırma konusunda bilhassa alanının en yetkinini araştırma eğilimlerinin temelinde birçok neden vardır. Bunların başında kendilerinin ya da yakınlarının daha önce herhangi bir psikolog tarafından hizmet almamış olmaları, başkalarından ankarada psikolog tavsiyesi alamamaları veya daha öncesinde yaşadıkları düşük verimli terapi tecrübeleri bulunmaktadır.

Ankara en iyi psikolog araştırmamızı yaparken başlıca;

 • Hizmet alacağımız kişinin psikolog unvanına sahip olması yani üniversitelerin 4 yıllık öğretim süresine sahip olan psikoloji bölümünden mezun olmasına,
 • Terapi alacağımız konu hakkında eğitim almış ve mesleki tecrübeye sahip olmasına,
 • Psikoloji alanında uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip olmasına dikkat etmeliyiz.

Psikolog demek sadece terapi yapan kişiler değil, ruhsal rahatsızlıkları ve problemleri çözmek için yapılan araştırmaların ışığında belirli bir disiplin belirleyen bununla birlikte belirli kuruluşlarda psikolojik araştırmalara katılan kişilerdir.

Ankara En İyi Psikolog Özellikleri Ne Olmalıdır?

Ankara en iyi psikolog, dediğimizde ilk olarak psikoloji veya pdr alanında lisans eğitimi almış olması gerekir. Dünya genelindeki üniversiteler psikoloji ve psikolojik danışmanlık benzeri lisans bölümlerinde psikoterapi eğitimi vermez. Öğrenciler psikoloji bölümünün 4 yıllık lisans sürecinde psikolojinin temel bilgileri, psikolojik testler, detaya inmeden psikolojik kuramlar ve terapi teknikleri öğrenirler. Sonuç itibariyle de yeni mezun olmuş bir kişinin toplumdaki bireyi psikolojik alanda hizmet ve tedavi etme imkanları kısıtlıdır. Türkiye’de psikoterapi eğitimleri genellikle özel kuruluşlar tarafında sertifikalandırarak ya da üniversitelerde yüksek lisans eğitimi verilerek yapılmaktadır. Yani psikoloji alanından mezun olmakla yetinmeyip araştırmalara katılması, “cinsel terapi” , “çift terapisi” , “oyun terapisi” , “aile terapisi” , gibi alanlara ait sertifikalara sahip olması ve taze bilgilere erişebilmek için çalışma hayatında olmasına rağmen eğitimine devam etmesi gerekmektedir.

Psikolog Ankara

Psikologlar, üniversitelerin psikoloji bölümünü başarıyla tamamlayarak mezun olmuş kişilerdir. Lisans eğitimleri süresince psikopatoloji başta olmak üzere, kişilik kuramları, sosyal psikoloji, görüşme teknikleri, kişilik kuramları ve terapi ekolleri gibi pek çok konuda eğitim almaktadırlar.

Üniversite eğitiminin yanı sıra, değişen dünya koşulları dolayısıyla gelişimlerini sürekli olarak devam ettirmek zorundadırlar. Bu bağlamda; sosyal psikoloji, endüstri psikolojisi, klinik psikoloji, gelişim psikolojisi ve sosyal psikoloji gibi alt alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilirler.

Ankara en iyi psikolog olarak anılan kişiler genellikle sertifika programlarına, atölye çalışmalarına ve seminerlere düzenli olarak katılarak mesleki gelişimlerine önem verdiklerini kanıtlayan kişilerdir.

Psikolog Ne Demek? Psikolog Kimdir?

Psikolog ne demek? Kelime anlamı itibariyle psikolog, ruh bilimci anlamına gelmektedir. Bir grup veya bireyin hareket etme biçimini ve davranışlarını incelerler. Becerileri ve öğrendikleri bilgiler ışığında danışanlarının problemlerine çözümsel açıklamalar sunarlar. Hastane, okul, cezaevi, fabrika, adli tıp ve klinik gibi pek çok kurumda çalışabilirler.

Toplumda yaygın olan kanının aksine, psikolog yalnızca danışanlarını dinleyen kişi değildir. Uygulayıcı araştırmalara katılarak danışan faktörü olmadan da çalışmaları mümkündür.

Psikolog kimdir sorusunu açıklığa kavuştururken, süreçte önemli bir rolü olan etik kavramından da bahsetmek gerekmektedir. Psikologlar aynı zamanda Türk Psikologlar Derneği tarafından belirlenen genel etik kurallarına uygun hareket etmekle yükümlü kişilerdir. Bu etik kurallar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İnsan haklarına saygılı davranmak,
 • Danışanlarına veya psikolojik destek gerektiren konulara ayrımcı yaklaşmamak,
 • Yetkin ve yeterli olmadıkları konular üzerinde çalışmamak,
 • Sorumluluk bilincinde olmak,
 • Dürüst olmak,
 • Hiç kimseye veya hiçbir kuruma zarar vermeden yarar sağlayacak çalışmalar yürütmek.

Psikolog kimdir sorusunun yanıtını verdikten sonra, psikologların genel görev tanımlarından bahsetmek de etkili bir bakış kazandıracaktır:

 • Sertifikasını ve eğitimini aldığı testleri danışanlarına uygulamak,
 • Görevlendirildiği alanda psikolojik destek sunmak,
 • Neden ve sonuç ilişkisini profesyonel biçimde kurmak,
 • Bireylerin ya da grupların güdülerini, davranışlarını ve dürtülerini incelemek,
 • Uyguladığı test sonuçlarını (gerekli olması halinde) hekimlerle, psikiyatrlarla, uzman psikologlarla veya kurumlarla paylaşmaktır.

Psikologa Ne Zaman Gidilmeli?

Kimi zaman kendinizi çıkmazda bulduğunuz, sorunlarınızı çözemediğiniz durumlar oluşabilir. Sorunlarınız olmasa bile nedensiz yere sinirli olma ve memnuniyet duygusunda eksiklik hissedebilirsiniz. Dahası, bazı konularda farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Psikologa ne zaman gidilmeli sorusu kesin kurallar çerçevesinde yanıtlanamaz. Terapiyle birlikte psikolojik ve ruhsal açıdan rahatlama hissetmek istediğinizde, farkındalık değerlerinizi artırarak toplumsal hayattan daha fazla zevk almak istediğiniz her durumda psikolog desteği alabilirsiniz.

Psikolog, kendi psikoterapi yöntemleriyle hakkınızda bilgiler edinerek sorunlarınızın temeline inmektedir. Ancak, hiçbir psikologun sizi bir anda iyileştirecek sihirli değneği olmadığının farkında olmalısınız. Terapi, yalnızca karşılıklı ilerleyebilen bir süreç haline gelen durumlarda verimli olmaktadır.

Toplumda en sık psikologa başvurulan durumları sıralamak gerekirse:

 • Kişinin tek başına veya çevresel destekle atlatamadığı uzun süreli depresyon durumlarında,
 • Özgüven eksikliği yaşadığında,
 • Kalabalık ortamlarda bile yalnızlık hissedildiğinde,
 • Partneriyle ilişkisinde çözemediği problemler olduğunda,
 • Sürekli can sıkıntısı, aşırı alınganlık ve bunalma duygularının hissedilmesi halinde,
 • Aşırı dikkat dağınıklığı problemlerinde,
 • Evlilik öncesinde ya da evliliği bitirmeye dönük durumlarda,
 • Aşılamayan bağımlılık durumlarında,
 • Sınav maratonu dönemlerinde yeterli konsantrasyon sağlanamaması halinde,
 • Sürekli hissedilen telaş, korku ve kaygı durumlarında

kişiler psikolojik destek talep etmektedir.

Ankara en iyi psikolog araştırması yapan kişiler, genellikle ilk seansta problemlerinin çözülebileceğine inanmaktadır. Fakat, psikolog kişilerin zihnini okuyarak öğütler verebilen ve ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendiren kişi değildir. Terapi süreklilik esası gerektiren bir süreçtir. Kişinin gelişimi için istikrarlı ve istekli bir şekilde terapi seanslarına katılım göstermesi çok önemlidir.

Ankara Psikolog Önerileri

Çevrenizden Ankara psikolog önerileri talep ederken veya internette Ankara en iyi psikolog araştırması yaparken, danışacağınız psikologun aşağıdaki özelliklerde olduğuna emin olmanızı tavsiye ederiz.

 • Yeni geliştirilen teknikleri ve testleri takip ediyor olması,
 • Kendini sürekli olarak geliştirmeye açık bir kişilikte olması,
 • Kişileri yargılamadan veya küçük düşürmeden sorunlarına çözüm üretebiliyor olması,
 • Anlatılan olaylara ve danışanının hislerine yüksek konsantrasyonla yaklaşabiliyor olması,
 • Bireylerle iş ilişkisi dışına çıkmadan iletişim kurabiliyor olması,
 • Psikolojiye ek olarak antropoloji, sosyoloji ve felsefe gibi psikolojiyle doğrudan ilişkisi olan alanlara da ilgi duyuyor olması,
 • Danışanlarının diline uyum sağlayarak anlattıklarını bütünüyle anlayabiliyor olması.

Psikolog Rojin Nazik ve ekibi, danışanlarının çevresine Ankara en iyi psikolog önerisi olarak sunduğu isimlerdendir. Siz de yaşadığınız olaylarla veya içinde bulunduğunuz durumlarla başa çıkmada zorlanıyorsanız, hemen iletişim sayfamızı ziyaret ederek alanında uzman kadromuzdan hizmet alabilirsiniz.

Ankara Psikolog Fiyatları 

Uzman bir psikologdan psikolojik alanda destek almak kişinin günlük hayatına daha kolay bir şekilde uyum sağlamasını ve problem çözme becerisinin geliştirilmesi sağlar. Ülkemizde psikolojik destek psikolojik danışmanlar psikologlar pedagoglar aile danışmanları gibi farklı alanlarda psikoterapistler tarafından sağlanmaktadır.

Ankara psikolog fiyatları seansın türüne ve süresine bağlı olarak farklılık gösterir. Öncelik olarak dikkat edilmesi gereken husus psikolojik hizmet için yapılan ödemenin alınacak olan hizmetin kalitesinden daha önemli olmadığını bilmektir.

Psikolojik Danışmanlık Fiyatları Ankara

Hayatta karşılaşılan bir problemi çözmek amacı ile başvurulan psikolojik danışmana ödenilen seans ücreti hastanın talep etmiş olduğu ve psikiyatrın uygun görmüş olduğu tedavi yöntemine göre farklılık gösterir. Ankara psikolog fiyatları belirlenirken seans süreleri göz önünde bulundurulur.

Sunulan hizmet kalitesi ve ücretler şehirden şehire hatta hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Örneğin bir şehirde ödenilen seans ücretinin başka bir şehirde daha az ya da fazla olması mümkün. Ayrıca uzmanın almış olduğu eğitim deneyim gibi farklılıklar da psikolog seans ücretleri ne az veya fazla olarak yansımaktadır.

 

Hizmetlerimiz;